Berkshire County bowling and youth basketball scores, March 12

Posted
Bowling



Imperial Bowl

Frank + Emma Segala Memorial League — Team Standings: Mazzeo's Ristorante 15-6, Moldmaster 12-9, Rodhouse Roofing 12-9, Zucchini's Restaurante 10-11, Dewey's Public House 10-11, Brookhouse Pub 4-17. High Triple: Mike Haring 126-355, Gordy Fosser 129-319, Bob Minkler 117-318. High Single: Len Grunin 110, Paul Rodhouse 106, Don White 101.

Happytimes — Sherry Alberts 117-301, Penny Bickford 108-278, Delores Dapper 109-277.

Single's — Nancy Barrett 111, Roseanne Beauchamp 106, Judy Matthews 101. Team Standings: Gutter to Glory 19-13, The Show Ups 18.5-13.5, Pin Heads 17-15, Bowling Beauties 15-17, Lucky Strikes 13-19, Turn Arounds 12-20, Alley Cats 9-23, Fabulous Fore 8.5-23.5.



Ken's Bowl



Industrial League — High Triple: Bill Hover 258-702, LA Jones 278-684, Willie Luckey Sr. 278-677, Mike Meyette 235-655, Joe Bradford 233-636, Tom Dougherty 216-633, Ernie Lampron 223-628, Jim Jacobs 235-627, Steve Gresser 236-599, Matt Horton 210-597, Ed Forfa 217-595, Walt Henderson 202-592, JR Rickard 234-590, Reed Mccluskey 231-574.

Utility League — High Triple: Rich Whitman 257-733, Doughboy Rowett 279-715, Shaun Griffin 266-712, Sam Skurk 246-684, Dave Isby 267-666, Brian Reu 243-662, Dave Boyd 255-658, Shawn Wood 224-657, George Mathes 257-651, Mike Klimek 221-650, Ric Mendez 266-647, Limey Frazer 234-641, Mike Rodick 245-636, Travis Polidore 247-623, Gary Duquette 266-622, Pete Boyd 235-619, Sean Carr 221-616, Joe Dewey 218-613, Dutch March 213-609, Joe Skutnik 224-608, Mike Whitman 235-605, Caz 218-604, Mike Kiernan 232-602, Paul Aldam 202-600, Tony Wick 211-593, Mike Giovanni 218-577, Rodney Hicks 212-574, Frank Gagliardi 206-573, Dick Kowalczyk 199-567, Tom Whitman 191-566, Robert Brodeur III 204-562.

Zodiac League — Men's A: Steve Sykes 702-246, Harry Barron 663-278, John Trova 661-227, Joe Williams Jr. 641-244, Sam Skurk 632-228, Mark Chrostowski 631-245, Dan Higgins 631-240. Women's A: Kari McLain 556-192, Joan Williams 530-194, Diana Dawley 501-190, Chris Trova 499-187, Ann Skurk 494-174, Sally Higgins 481-167, Paula Dewey 466-168. Men's B: Paul Curro 575-206, Pat McLain 557-202, Colin Gallup 550-200, John Sykes 514-209. Women's B: Dolores Mangano 504-220, Lucy Krzystof 486-167, Tami Grandshaw 469-170, Karen Chrostowski 464-177, Sue Phelps 462-188, Helen Horton 454-171.

Faccioli League — Team Carlopoli: Marzi Carlopoli 149-174-210-533, Bert Wyand 159-204-180-543. Team Danese: Ed Chelstowski 158-258-182-609, Tony Danese 168-194-220-582. Team Henderson: Jim Robitaille 182-189-198-569, Walt Henderson 179-223-193-595, Dick Hall 185-189-178-552, John Pryzby 187-141-151-484. Team Moon: Dick Moon 167-169-300-636, Brian Harrison 221-170-194-585. Team Burke: Reggie Roy 224-181-178-583, Fran Burke 234-223-192-649. Team Ferraro: Dick Graziola 164-224-206-594. Team Lefever: Mike Lefever 237-197-236-680, Chris Froio 163-223-234-620.

Seniors — Women: Cathy Clemons 187-533, Ann Beauchamp 170-473, Helen Higgins 168-466, Bertha Lawrence 177-463, Lois Munger 160-456, Joyce Graziola 169-431, Audrey Olszewski 167-425, Carol Martin 165-424, Therese Michaud 149-422, Jeannie Compter 415, Lorry Decorie 159-412, Ruth Moon 406, Rose Croshier 160-400. Men: Vic Bertolozzi 235-613, Jim Rickard 241-590, Dick Moon 201-576, Ty Belanger 196-568, Moose Michaud 207-544, Skip Hoskeer 202-533, Dana Hart 174-510.

Wine AC League — Nick Williams 255-695, Dave Handowich 245-675, Mike Lever 248-669, Brad Vincent 242-667, Jason Brodeur 245-638, Bert Amidon 229-613, Joe Williams Jr. 224-611, Dave Malachino 221-605, Walt Henderson 211-603, Tom Dougherty 212-603, Bob Stalker 224-588, Matt Rouse 219-585, Matt Barnes 210-584, Marzi Carlopoli 214-576.



Boys & Girls Club Youth Basketball

All-League Selections, 3rd and 4th boys: Cabari Dozier, Caeser Santos, Jason Codey, Camden Zerbato, Elias Robinson, Aidan Carlino. 5th and 6th boys: Nick Guachione, Nick Brindle, Cam Sime, Matt Lee, Tayvon Sandifer. 7th and 8th boys: Eman Nda, London Steinman, Sincere Moorer, Brendan Stannard, Anton Lazits. 3rd, 4th and 5th girls: Britt Lummus, Jasmine Small, Alyssa McNeil, Brittain Sadowy, Charlotte Goodnow. 6th, 7th and 8th girls: Kendra Buda, Mia Potash, Ciany Conyers, Lexi Sondrini, Ahliyah Phillips.

Semifinal scores, 5th and 6th boys: Villanova (W) vs. Notre Dame (L), Final Score 51-48, High Scorers (V) Tayvon Sandifer with 19. (ND) Nick Guachione with 20. St. John's (W) vs. Stanford (L), Final Score 57-29, High Scorers (SJ) Nick Brindle with 28 points. (S) Cam Sime with 7 points. 7th and 8th boys: Hawks (W) vs. Spurs (L), Final Score 58-52, High Scorers (H) Tobias Wheeler with 23. (S) Andre Collins with 25. Pacers (W) vs. Lakers (L), Final Score 47-30, High Scorers (P) Johan Serna with 8. (L) Emman Nda with 11. 3rd and 4th Boys: Michigan (W) vs. Oregon (L), Final Score 32-20, High Scorers- (M) Camden Zerbato with 10. (O) Jason Walker with 6. Kentucky (W) vs. LSU (L), Final Score 17-12, High Scorers (K) Mike Higgins with 8. (L) Drake Thompson with 3. 3rd, 4th and 5th girls: Georgia Tech (W) vs. NYU (L) Final Score 19-3, High Scorers (G) Charlotte Goodnow with 7 points. (N) Ava Telladira with 3.Kentucky (W) vs. Washington (L), Final Score 15-13, High Scorers (K) Jasmine Small with 7 points. (W) Johanna Kastrinakis with 4. 6th, 7th and 8th girls: Dallas (W) vs. LA (L), Final Score 37-23, High Scorers (D) Ciany Conyers with 9. (L) Tiama Patrick with 8. Seattle (W) vs. Indiana (L), Finals Score 35-32, High Scorers- (S) Kaylee Winn with 10. (I) Jamie Duquette with 16. Finals scores, 3rd and 4th boys: Michigan (W) vs. Kentucky (L), Final Score, 30-11, High Scorers (M) Camden Zerbato with 11. (K) Brian Thompson with 4. 5th and 6th boys: St. John's (W) vs. Villanova (L), Final Score 42-28, High Scorers (SJ) Nick Brindle with 12. (V) Tayvon Sandifer with 17. 7th and 8th boys: Pacers (W) vs. Hawks (L), Final Score 42-41, High Scorers (P) Anthony Rahilly with 8. (H) Sincere Moorer with 19 points. 3rd, 4th and 5th girls: Georgia Tech (W) vs. Kentucky (L), Final Score 16-10, High Scorers (GT) Charlotte Goodnow with 5. (K) Jasmine Small with 7. 6th, 7th and 8th girls: Seattle (W) vs. Dallas (L), Final Score 43-31, High Scorers (S) Ahliyah Phillips with 11. (D) Ciane Conyers with 11.


TALK TO US

If you'd like to leave a comment (or a tip or a question) about this story with the editors, please email us. We also welcome letters to the editor for publication; you can do that by filling out our letters form and submitting it to the newsroom.



Powered by Creative Circle Media Solutions