2018 Berkshire County track & field honor roll, Week 3

Posted
The Berkshire County regular season was back-loaded with major track and field meets this spring. For the honor roll, that has led to some truly late leapers.

As the competition has heated up along with the weather, local athletes are submitting some of their best times and distances through the second week of May. With postseason meets around the corner, the board saw 12 new top marks in each the boys and girls competition since May 7.

The week's biggest winner was likely Taconic senior Abdul Ahmed. He had held the best 110 and 400 hurdle times throughout the spring, but bested his own high hurdle mark on May 7 and then stomped out a 40-foot triple jump on Monday to grab the lead in that event as well. Fellow Taconic boys Isaac Percy and Josh Tayi have also joined Monument Mountain's William Riviere at 5-10 in high jump.

Wahconah's Jessica Anderson added a long jump first to her top triple jump mark. The Warriors captain has also entered the conversation at high jump.

Pittsfield's Aliyah Bolling has continued her ascent, and now owns the top 100 and 200 times in the county, while also sliding into second in triple jump.

Mount Greylock's Hannah Locklear surged to the top of a thrilling race in the 100 hurdles, while teammate Caroline Hadley out-distanced Braves star Lily Lobovits in discus. The Mounties 4x800 team also submitted an impressive time that elevated it past Lenox.

Pittsfield got a monster throw from Julia Eline-Wright in javelin to catapult her from fifth to first in the discipline.

For the boys, Mount Greylock suffered a heart-breaking one-point loss to Pittsfield, but posted some impressive scores. The 4x400 team pushed by the Generals into the top spot, while junior distance stud Jesse Seid legged out a season-record 2 mile..

For the Generals, Emmanuel Amenlemah anchored the 4x100 team to edge their own school record and set it at 44.1 seconds. He also landed a long jump of 19-07 to slide by Greylock's Sam Dils.

Wahconah's Ian Graham launched a stunning javelin throw of 142-10, which dwarfed the 135 mark of Lenox's Andre Collins, which had stood since Week 1. Also for the Warriors, Matt Lighten held onto his 100 and 200 spots, and even PR'd in the latter, putting more distance between he and the Berkshire County field.

———

Girls

4x800 Relay — 1. Mount Greylock (J. Wells/Scullin/Albert/L. Wells), 10:03.68* (May 12); 2. Lenox, 10:08.58*; 3. Wahconah, 10:47.2*; 4. Pittsfield, 10:51.7*; 5. Hoosac Valley, 11:12.3

100 Hurdles — 1. Hannah Locklear (MG), 16.2* (May 8); 2. Molly Tierney (P), 17.2*; 3. Elizabeth Dupras (MG), 17.4*; 4. Hailey PIckard (W), 17.44*; 5. Kayla Garabedian (HV), 17.9

100 — 1. Aliyah Bolling (P), 12.7* (May 8); 2. Madison Ross (MG), 12.9; 3. (tie) Olivia Nda (P), 13.5*; Maddie Albert (MG), 13.5*; Sadie Anderson (MG), 13.5

1 Mile — 1. Jackie Wells (MG), 5:17.67* (May 12); 2. Alice Najimy (L), 5:20.06*; 3. Ellen Huth (L), 5:24.26; 4. Mary Elliot (L), 5:27.09*; 5. Victoria Gamberoni (W), 5:30.00

4x100 — 1. Pittsfield (Shaver/King/Tierney/Bolling), 52.8* (May 8); 2. Wahconah, 53.88*; 3. Mount Greylock, 54.65; 4. Monument Mountain, 56.4; 5. Hoosac Valley, 56.93

400 — 1. (tie) Mary Elliot (L), 1:01.10 (April 23); Meri Powell (MM), 1:01.1 (April 27); 3. Solia Herndon-Schmid (L), 1:02.85*; 4. Izzy Viner (W), 1:02.9*; 5. Maddie Albert (MG), 1:03.52

400 Hurdles — 1. Maddie Albert (MG), 1:09.83* (May 12); 2. Kayla Garabedian (HV), 1:12.00; 3. Solia Herndon-Schmid (L), 1:12.09; 4. Molly Tierney (P), 1:12.2; 5. Becca Morris (W), 1:12.44*

800 — 1. Lilly Wells (MG), 2:23.28* (May 12); 2. Maddie Albert (MG), 2:23.82*; 3. Jackie Wells (MG), 2:24.6*; 4. Maggie Sorrentino (L), 2:29.54; 5. Ellen Huth (L), 2:29.65*

200 — 1. Aliyah Bolling (P), 26.4* (May 14); 2. Madison Ross (MG), 27.5; 3. Ellie Clark (W), 27.86*; 4. Maddie Albert (MG), 27.9; 5. Meri Powell (MM), 28.2

2 Mile — 1. Josie Smith (MG), 11:52.16 (May 5); 2. Alice Najimy (L), 11:54.50; 3. Victoria Gamberoni (W), 11:54.79*; 4. Grace Elliot (L), 12:04.52; 5. Jackie Wells (MG), 12:10.20

4x400 — 1. Monument Mountain (Dilisio/Johannsdottir/Blanchard/Powell), 4:17.50 (May 4); 2. Lenox, 4:25.21; 3. Mount Greylock, 4:27.87; 4. Wahconah, 4:34.46*; 5. Pittsfield, 4:38.6

Shot Put — 1. Lily Lobovits (T), 31-07 (April 24); 2. Alana Gardner (D), 27-06; 3. Hannah Koczela (HV), 27-00.5*; 4. Maddie Albert (MG), 26-10*; 5. Caroline Hadley (MG), 26-05.75

Discus — 1. Caroline Hadley (MG), 92-09.5* (May 8); 2. Lily Lobovits (T), 88-07; 3. Kayla Garabedian (HV), 81-01.5*; 4. Jordyn Carpenter (HV), 79-07*; 5. Eliza Abrams (MM), 78-09

Javelin — 1. Julia Eline-Wright (P), 96-11* (May 14); 2. Adylena Wilmot (W), 94-11; 3. Laura Thomas (D), 93-02; 4. Lily Lobovits (T), 92-09.5; 5. Shaleigh Levesque (HV), 90-10

Long Jump — 1. Jessica Anderson (W), 16-05* (May 14); 2. Madison Ross (MG), 16-01; 3. Maggie Sorrentino (L), 15-01.5*; 4. Hailey Pickard (W), 15-00*; 5. Molly Tierney (P), 14-10.25*

Triple Jump — 1. Jessica Anderson (W), 32-10* (May 8); 2. Aliyah Bolling (P), 32-06*; 3. Sarah Aitken (P), 31-02.25; 4. J. Lebeau (W), 30-07.5*; 5. Hannah Koczela (HV), 30-04.5*

High Jump — 1. Madison Ross (MG), 5-0 (April 24); 2. Jackie Wells, (MG), 4-11*; 3. Savanah Berkeley (T), 4-10; 4. (tie) Jessica Anderson (W), 4-09*; Hailey Pickard (W), 4-09*; Fiona Horan (MM), 4-09; Madline Mason (MM), 4-09

Boys

4x800 Relay — 1. Mount Greylock A, 8:54.87 (May 5); 2. Pittsfield, 9:03.14*; 3. Taconic, 9:30.37 4. Wahconah, 9:30.70; 5. Monument Mountain A, 9:38.30

110 Hurdles — 1. Abdul Ahmed (T), 16.31* (May 7); 2. Justin Zwirba (T), 16.52*; 3. Spencer Villinski (L), 17.00; 4. Kevin D'Aniello (P), 17.2*; 5. Tyler Olds (W), 17.53*

100 — 1. Matt Lighten (W), 10.8 (April 27); 2. Emmanuel Nda (P), 11.1*; 3. Emmanuel Amenlemah (P), 11.2; 4. Sam Dils (MG), 11.6; 5. Tristan Alston (MM), 11.7

1 Mile — 1. Josh Cheung (MG), 4:41.76 (May 5); 2. Paul Wales (P), 4:46.9*; 3. Sam Culver (MG), 4:49.72; 4. Aidan Santos (MM), 4:52.8; 5. Amin Purry (P), 4:53.10

4x100 — 1. Pittsfield (Nda/Kankam/K.Amenlemah/E.Amenlemah), 44.1* (May 8); 2. Wahconah, 46.10; 3. Mount Greylock, 46.40; 4.Taconic, 49.12*; 5. Lenox, 49.39

400 — 1. Theo Sandstrom (MG), 53.7* (May 8); 2. David Kankam (P), 54.33*; 3. PJ Pharmer (W), 54.52*; 4. (tie) Jacob Fink (MG), 54.6*; Ric Donati (MG), 54.6

400 Hurdles — 1. Abdul Ahmed (T), 1:01.10 (May 1); 2. Harrison Keator (L), 1:01.73; 3. Tyler Olds (W), 1:02.52*; 4. Gabe Rich (P), 1:06.80; 5. Josh Duncan (MG), 1:07.5*

800 — 1. Owen Brandriss (MG), 2:06.09 (May 5); 2. Amin Purry (P), 2:08.6*; 3. Sam Culver (MG), 2:08.82; 4. Ian McCaffrey (L), 2:11.81*; 4. Kevin Kelly (MM), 2:12.5

200 — 1. Matt Lighten (W), 21.75* (May 14); 2. (tie) Emmanuel Amenlemah (P), 23.08; Emmanuel Nda (P), 23.08; 4. Quinn Johnstadt (MG), 24.0*; 5. Tristan Alston (MM), 24.2

2 Mile — 1. Jesse Seid (MG), 10:18.6* (May 8); 2. Josh Cheung (MG), 10:22.8*; 3. Paul Wales (P), 10:27.59*; 4. Sebastien Dowd-Smith (L), 11:07.39*; 5. Richard Stanmeyer (MM), 11:11.3

4x400 — 1. Mount Greylock (Donati/Adams/Brandriss/Sandstrom), 3:38.5* (May 8); 2. Wahconah, 3:43.65*; 3. Pittsfield, 3:44.66*; 4. Monument Mountain, 3:46.30; 5. Taconic, 3:51.68*

Shot Put — 1. Dominic Acquista (HV), 43-01 (April 23); 2. Drew Armstrong (T), 42-05; 3. Ethan Scott (W), 38-11*; 4. Deonte Young (P), 38-10*; 5. Nolan Roberts (HV), 38-09*

Discus — 1. Owen Brandriss (MG), 115-00 (May 5); 2. Mike Cavalieri (P), 108-09*; 3. Nolan Roberts (HV), 106-11*; 4. Joe Delmolino (HV), 106-07; 5. Matthews (W), 106-01*

Javelin — 1. Ian Graham (W), 142-10* (May 14); 2. Andre Collins (L), 135-00; 3. Tristan Collins (L) 132-11*; 4. Connor Hayford (P), 129-11*; 5. Sumow Harris (P), 124-06*

Long Jump — 1. Emmanuel Amenlemah (P), 19-07* (May 8); 2. Sam Dils (MG), 19-03*; 3. Shea McIlquham (W), 18-10*; 4. Zeke Locklear (MG), 18-08; 5. Damien Rivenburg (T), 18-00*

Triple Jump — 1. Abdul Ahmed (T), 40-00* (May 14); 2. Jack Pudlo (W), 39-03*; 3. Tyler Killbury (T), 39-03*; 4. Mohammed Ahmed (T), 39-00; 5. Sam Dils (MG), 38-07.5

High Jump — 1. (tie) Josh Tayi (T), 5-10* (May 14); Isaac Percy (T), 5-10* (May 7); William Riviere (MM), 5-10 (May 4); 4. (tie) Josh Tayi (T), 5-08*; David Kankam (P), 5-08*; Spencer Villinski (L), 5-08;

All times and scores are results sent directly to The Eagle, though May 14. To report or edit a result, contact Mike Walsh at mwalsh@berkshireeagle.com.


TALK TO US

If you'd like to leave a comment (or a tip or a question) about this story with the editors, please email us. We also welcome letters to the editor for publication; you can do that by filling out our letters form and submitting it to the newsroom.



Powered by Creative Circle Media Solutions